Arefe Nedir?

Arefe kelimesinin anlamı, herhangi bir şeyden önceki gün anlamında kullanılmaktadır. Kelimenin kökü ise şu şekildedir;

Arife sözcüğü en geç 1400’lü yıllarda Arapça “arafat” (irfan, bilme) sözcüğünden Türkçeye geçmiştir.[3] Muhtemelen “geleceği haber verme” anlamındaki irafat sözcüğünden gelir.[3] Arapça orijinalinin etkisiyle Türkçede arefe şeklinde kullanımına da rastlanır.[4] Sözcük “Arefe” haliyle Türkçede kadın ismi olarak da kullanılır.[5]

Arife sözcüğünün Türkçede “herhangi bir şeyden önceki gün” anlamında kullanımına ise ilk kez 1945 yılında rastlanır.[3] ( https://tr.wikipedia.org/wiki/Arife)

Bugün, hepinizin de bildiği üzere Arefe günü ve bugün ise bu kelime Kurban bayramının öncesi için kullanılmaktadır. Bana göre, bir şeylerin öncesini belirten günler ya da ifadeler, asıl şeyin tatlı hazırlıklarını anlatır. Bundan dolayı o tatlı hazırlıkları, kısacası Arefe’yi her zaman sevmişimdir. Çünkü güzel şeylerden önce gelen tatlı ve ruhumuzu rahatlatan bu aşamalar bizlere keyif ve heyecan vermektedir. Örneğin; bir müzik parçasını düşünün; mutlaka duymuşsunuzdur ki muhteşem bir eserden önce icra edilen “taksim” diye bir kavramımız vardır. Taksim’in arkasından öyle güzel bir parça gelir ki; taksim icra edilirken bile o parçanın güzelliğini önceden sezeriz. Eserin güzelliğini anlayabilmek için yalnızca taksime bakmak bile yeterlidir. Dinlerken ruhunuzda bir coşkunluk, aynı zamanda bir trans hali hissedersiniz. Bu da şu demektir; ki aslında bir şeyden önce gelen başka şeyler; asıl güzel şeyin bir ulağı olarak ifade edilebilir.

fft20_mf10568475

Artık maalesef ki eski bayramların tadının kaldığını söyleyemem fakat şunu söyleyebilirim ki; bir şeylerden tat alabilmek ya da asıl şeyin öncesinde o şeyin güzelliğini hissedebilmek insanın biraz da kendi elindedir. Maalesef ki ben de bayramlardan eski tadı alamıyorum fakat tıpkı bir eserden önceki o muazzam taksim gibi hissetmeye çalışmak için elimden gelenin en iyisini yapıyorum ki asıl şeyi bir nebze de olsa güzelleştirebileyim.

Hepinize şimdiden İyi Bayramlar,

Bol taksimli günleriniz olsun :))

Yorum Yap

Yaratıcı yazılarımıza ve makalelerimize abone olun Size güncellemeleri e-posta ile göndereceğiz.
Yeni yazıları kaçırmamak için abone olun.