Dünyaya Ne Yaptınız? Türkiye Yanıyor…..

“İnsanlar, dünyadaki en tehlikeli yaratık mıdır?.” diye her gün kendi kendime bu soruyu sorarken, yine bu insanlar her geçen gün sorumun yanıtını evetliyorlar.

Belki günlük konuşmalarımızda veyahut izlediğimiz film ve belgesellerden yola çıkarak bazı hayvanların vahşi, en vahşi ve tehlikeli yaratıklar olduğunu söyleriz ya da ifade ederiz. Şöyle bir düşünün; köpek balığı dediğinizde çoğunuzda bir ürkme hissi meydana gelebilir. Mesela ben en çok pirana balıklarından korkarım vahşi hayvanlardan söz edildiğinde. Çünkü kolunuzu uzatsanız geriye çektiğinizde bir kol bulamazsınız. İşte o kadar tehlikelidir bu balık çeşidi. Ama söz konusu insan olduğunda, pirana balıklarının bile açık ara önüne geçtiği aşikardır. Örneğin; Almanya’da bir hayvanat bahçesinde dünyanın en tehlikeli yaratığı diye bir bölüm varmış. Kapıyı açıp içeri girdiğinizde ise gördüğünüz tek şey bir aynaymış. Gerçekten de aynaya her gün baktığımızda dünyanın en tehlikeli yaratığıyla karşı karşıya kalıyoruz. Evet bir aslan ya da timsah saldırgan ve vahşi hayvanlar fakat onların vahşiliği doğanın kanunu çerçevesinde sınırlanmıştır. Bu hayvanlar aç olduklarında avlanırlar, onların doğasında bir diğerinin hakkını gasp etmek gibi bir şey söz konusu bile değildir. Onlar hiçbir zaman fazlasını istemezler. Bir aslanın önünden kendisi tokken ceylan sürüsü geçse bile umrunda olmaz. Çünkü insanın aç gözlülüğü ve daha fazlasını isteme arzusu onların yaşamında mevcut değildir. Hiç unutmuyorum, izlediğim bir belgeselde vahşi bir hayvan, öldürdüğü diğer hayvanın hamile olduğunu fark ettiğinde ağlamaya başlamıştı ve onu yememişti, üzüntüden de kalbi parçalanmıştı. Düşünebiliyor musunuz? Üzüntüden kalbi parçalanmıştı. İnsanların bırakın kalbinin parçalanmasını, vicdanen bir sızı bile duymuyorlar. Felsefede çok sevdiğim bir kavram vardır. “Daimon.” Anlamı ise; vicdana giden bir ilahi sestir. Artık insanlar daimonlarını paranteze almışlar ya da hoparlörünün sesini kısmışlar. Çünkü ses vicdana iletilemiyor. Tek iletilen şey, bencillik, açgözlülük, para, itibar ve daha fazlası. İşte daha fazlasını isteme hırsı ile birçok şeyi tükettik. Doğal kaynaklarımızı, yeşilliklerimizi, sularımızı…. Şimdi de yine ormanlarımızı. Türkiye’de şu anda birçok orman yangını gerçekleşmekte ve önlerine geçilememekte. Ve bunların sebebi yine kim? Tabiki de Sevgili İnsanlar(!) Bir insan yaşadığı yeri ve aldığı oksijeni neden tüketir ki? Sanırım onun da daha fazlasını bulabileceğini düşünüyor fakat daha da ileri gidildiğinde, şu an ellerinde mevcut olan oksijeni ve yaşadıkları yerleri bile bulamayacaklar….

Lütfen elinizdekilerle yetinin İnsanlar! Çünkü daha fazlasını ararken, sırf hırsınız yüzünden gelecek nesile bırakabileceğiniz bir yaşam alanı kalmayacak. Tabi kendinize de….

Yorum Yap

Yaratıcı yazılarımıza ve makalelerimize abone olun Size güncellemeleri e-posta ile göndereceğiz.
Yeni yazıları kaçırmamak için abone olun.