Görmeyen Gözlerle Görmek Ne Demektir?

Merhaba Millet! Benim adım Selin. WordPress’te uzun zamandır yazmayı düşündüm ama bunu yapamadım. Şimdi ise tam zamanı. Merak ettiğim ve sizin de merak ettiğiniz her şey hakkında düşüncelerimi yazacağım. Haydi, birlikte düşünmeye, öğrenmeye ve eğlenmeye başlayalım ve aynı zamanda derin konulara dalalım.

Şimdi, başlıkta gördüğünüz soruyu sizlere sormak istiyorum. “Görmeyen gözlerle görmenin anlamı nedir?”. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Düşünen Adam kimdir? Düşünen Adam heykeli kimden esinlenmiştir?

Bir şeyleri görmek, duymak vb. gibi bazı özelliklerimiz olduğunu biliyorsunuz. Ama duyduğumuz, gördüğümüz şeyler onlara baktığımız gibi gerçek mi yoksa değil mi? Gözleriniz gerçekten gerçekliği görüyor mu yoksa gerçeklik görünen şeylerin arkasında mı? Hiç doğrudan görünmeyen şeyler hakkında düşündünüz mü? Ben onları her zaman sevdim ve merak ettim. Çünkü bazı şeyler gördüğümüz gibi değildir. Gerçeklik, aslında tam da budur. Örneğin, Titanik’i izlediğinizde, bunun hakkında ne düşündünüz? Muhtemelen ağladınız ve Titanik’i inşa eden adama kızdınız. Çünkü o insanların güvenliğini düşünmedi, sadece kendi itibarını düşündü.

Fotoğrafa bakarak bu geminin ne kadar harika ve göz alıcı olduğunu görebilirsiniz. Bu geminin çok dayanıklı olduğunu ve asla batmadığını söyleyebiliriz, çünkü adı gibi göz alıcı ve büyük görünüyor. Bu ise bir çıkarımdır. Biz genellikle sadece bir şeyin görünüşüne bakarak yargıda bulunuyoruz. Ama gerçeği anlamak için, görünüşün arkasındaki şeylere odaklanmıyoruz. Oysa gerçeğe ulaşmanın anahtarı budur.

Titanic faciasının hiç görmediğiniz 5 fotoğrafı

Titanik’te neden bu kadar çok insan öldü? Madem bu kadar dayanıklıydı neden battı? Cevabı tam da burada. Çünkü hiç görmediğimiz şeyler var. Bunlar eşitsizlik, sınıf ayrımcılığı ve buna benzer şeylerdir. Bildiğiniz üzere orada 3 sınıf vardı. Birinci sınıf, ikinci sınıf ve üçüncü sınıf. Bir yerde sınıf ayrımcılığı varsa orada, emniyet ve eşitliğin olduğunu söyleyebilir miyiz? Bence hayır. Çünkü eğer öyle olsaydı Titanik batmayacak ve bir sürü insan ölmeyecekti. Her zaman bu geminin görünüşüne, çekiciliğine odaklandık, ama bu gerçekleri asla göremedik. Evet, Titanik battı, ama sorun sadece onu inşa eden adam ya da filmdeki aşk hikayesi veyahut onun çekiciliği değildi. En önemli şey, orada odaklanmamız gereken başka şeyler olduğudur. Eğer bunu yapabilirsek, yani asla doğrudan göremediğimiz gerçek şeylere odaklanabilirsek, bir şeyleri daha iyi anlayabiliriz. Lütfen siz de doğrudan görünmeyen şeylere odaklanın.

Yakında görüşmek üzere:) Sizleri Seviyorum…

2 Comments

  • Esin Eylül
    Posted Temmuz 17, 2021 5:29 pm 0Likes

    Çok güzel bir yazı olmuş. Güzel yazıların ve çıkarımların devamını bekliyoruz❤️🍀

Yorum Yap

Yaratıcı yazılarımıza ve makalelerimize abone olun Size güncellemeleri e-posta ile göndereceğiz.
Yeni yazıları kaçırmamak için abone olun.