Kelimelerin Gücü ve “Que Sera Sera

Bazen hayatımız ya da kendimiz hakkında bir şeyler ararız. Bir şeyler aramak bizi güçlü kılar. Çünkü bu hayatta bir amacınız varsa, hayat anlamlı hale gelir ve anlamlı olmayan bir hayattan daha iyi bir hayat yaşarsınız. Umut, iyi bir hayat kurmak için en önemli şeylerden birisidir. Özellikle bu günlerde (pandemi nedeniyle) çoğumuz amaçlarımızı kaybettik ya da bazılarımız onları bulamadık bile. Eğer ilk gruptaysak ve çaresizliğe düştüysek şimdi sizin için bu konuda bir tavsiyem var ve bu da şu: “Kelimelerin Gücü”.”

Hiç kelimelerin gücüne inandınız mı? Bana sorarsanız evet. Çünkü kendinize ne söylerseniz söyleyin, hayatınız o yöne doğru gider. Her zaman kendinizi aşağılarsanız ve yetersiz hissederseniz, günlük yaşamınızda yaptığınız şeyler, tıpkı sözleriniz gibi yetersiz hale gelir. Kelimeler, düşündüğümüzden çok daha güçlüdür. Bilinçaltımızla iletişim kurarlar ve bilinçaltımız neredeyse tüm hayatımızı yönetir. Seçimlerinize bir bakın. Evlenmek ya da flört etmek istediğiniz insanlara bakın. Muhtemelen, çoğu birbirine benzerdir. Sevgisiz bir ailede büyüdüyseniz, seçtiğiniz erkek ya da kadın nasıl sevileceğini bilmeyen bir kişi olacaktır. Çünkü siz de böyle gördünüz ve bir insanı nasıl seveceğinizi bilmiyorsunuz. Aileniz baskıcı ise, çocuklarınıza karşı baskıcı ebeveynler olabilirsiniz ve çocuklarınıza kötü sözler söylediğinizde, çok agresif hissederler ve de içe dönük olurlar. İçlerinde kötü bir ruh büyümeye başlar ve bu kötü ruh onlara kötü ve yanlış yönler gösterir, sonuç olarak mutsuz bir insan olurlar. Gelin size bir hikaye anlatayım:

“Ağacı kesmek için özel bir yöntemi olan Solomon Adaları’nda yaşayan insanları biliyor muydunuz? Bu yöntem sadece üflemektir. Evet doğru duydunuz. Sadece üflemek. Bu insanlar baltayla kesemeyecekleri ağaçların önüne geçerler ve o ağaçlara kötü sözler söylemeye başlarlardı. Çünkü bunu yaptıklarında ağaçların bir ruhu olduğuna inanıyorlardı. Sonra kötü sözler ruhlarla küsmeye başladı, ağaçlar kurudu ve devrildiler. Yani onlar haklıydılar. “

Bence bu örnek kelimelerin gücü ile ilgili en güzel örnek. Kısa bir süre önce bahsettiğimiz ağaçlardaki ruh insanlarda da vardır. Başka bir deyişle, biz bir ruha sahibiz ve iyi ve kötü sözlerle yönetilebiliriz. Başlıkta gördüğünüz “Que Sera Sera” benim sloganım ve kendime söylemeyi çok sevdiğim bir kelimedir. Bu, “Her şey olacağına varır ”anlamına gelir. Ben kaderci ya da determinist bir insan değilim. Ama eğer hayatımızda kötü şeyler yaşarsak ya da şanssız durumlarda bulunursak, o zaman kendimize kötü sözler söylememeliyiz ve de başkalarının bize karşı kötü şeyler söylemesine izin vermemeliyiz. Herkes ve hepimiz beklenmedik şeylerle ilgili deneyimler kazanırız. Bazı durumlarda, sözlerimiz bizi çok etkiler ve kendimize söylediğimiz her kötü kelime kötü tohumları ruhumuza eker. Ve ruh mutsuz, içe dönük, umutsuz, amaçsız olur ve sadece kişi yalnızca fiziksel olarak yaşamaya başlar. Asıl yaşam ise yaşayan bir ruhtur. Ruh her şeydir. İyi tohumları ruhunuza dikmek istiyorsanız, lütfen kendinize şu kelimeyi söyleyin: “Que Sera Sera.” Böylece, daha iyi hissedeceksiniz, hayatınız doğru yöne gidecek ve diğer insanlar sizi kötü bir şekilde etkileyemeyecektir. Haydi bu kelimeyi birlikte söyleyelim:

“QUE SERA SERA”

Sevgiyle kalın! :))

4 Comments

 • Ceren
  Posted Temmuz 24, 2021 12:10 pm 0Likes

  Harikaaa 🙂

 • Marilyn
  Posted Temmuz 24, 2021 3:06 pm 0Likes

  Bakış açınız çok güzel .. Ve ben de bu cümleyi çok severim : Que Sera Sera … Yine harika bir yazı olmuş. Tebrik ederim ☺

  • admin
   Posted Temmuz 24, 2021 4:16 pm 0Likes

   Çok teşekkürler:)) desteğiniz kıymetli 🙂

Yorum Yap

Yaratıcı yazılarımıza ve makalelerimize abone olun Size güncellemeleri e-posta ile göndereceğiz.
Yeni yazıları kaçırmamak için abone olun.