Mutlu Olmanın 4 Yolu (Dört Anlaşma)

Gelin bugün sizinle bir anlaşma yapalım:) Özgür olmak, daha mutlu olmak için gerekenler üzerine konuşalım….

Bugün sizlere, sürekli içinizde sizi yargılayan yargıçla baş etme yollarını anlatacağım. Daha doğrusu zaten bunu anlatmış olan kişinin fikirlerini sizlere aktaracağım.

Özgürlüğün ve kendin olmanın yollarının ne olduğunu Don Miguel Ruiz, bizlere Dört Anlaşma kitabında çok güzel aktarmış. Peki nedir bu dört anlaşma?

  1. Kelimelerine Dikkat Et.
  2. Hiçbir Şeyi Kişisel Algılama
  3. Varsayımda Bulunma
  4. Daima Yapabildiğinin En İyisini Yap.

Kullandığımız kelimeler her şeydir. Söz büyüdür ve onun öyle bir etkisi vardır ki ömür boyu unutulamayabilir. Birinin size kötü bir söz söylediğini düşünün. Bu kişi size öyle bir söz söyledi ki belki o söz sizin tüm hayatınızı etkiledi ve kötü bir şekilde sizi yönlendirdi. Söz büyüdür, söz düşünceden daha güçlüdür. Düşünce düşüncede kaldığında ve söze dökülmediğinde yalnızca düşünen kişinin zihnini ilgilendirir fakat o söz dile geldiğinde ya diğerlerinin hayatını değiştirebilir ya da tümden onu mahvedebilir. Unutmayın; sözlerimiz her şeydir. Eğer o büyünün iyi bir şekilde tesir etmesini istiyorsanız, kelimelerinizde dikkatli olun ve empati kurarak bir şeyleri dile getirin. Çünkü her sözün bir başkasında uyandırdığı anlam ve etki, sizin ona verdiğiniz hüküm ile aynı olmayabilir.

Hiçbir şey kişisel değildir. Size yapılan bir davranış ya da herhangi bir hareket size özgü olmayabilir. Bize söylenen sözler, yapılan birtakım eylemler her zaman bizimle alakalı değildir. Eğer bunların hepsini kişisel algılarsak, o zaman hayatımızda büyük engeller oluşturmuş oluruz. Bu engelleri kendi ellerimizle inşa etmiş oluruz. Sizce de hayatınızdaki mutluluğun önüne kendi ellerinizle engel koymak içler acısı değil midir? Lütfen bir şeyleri kişisel algılamayın. Çünkü o şeylerde, başkalarının psikolojisi, agresifliği, çocukluğu, kendi iç dünyası ve buna benzer birçok şey vardır.

Varsayımda bulunmak enerjinizi tüketecek olan en büyük şeylerden bir tanesidir. Hayatta bir sürü olasılık vardır. Bir şeyin iyisi, kötüsü, daha iyisi, daha kötüsü, karşıtı, karşıt olmayanı….. Bu kavramlar bile özneldir. İyi ve kötü herkesin kendi algısına göredir. Tüm bu olasılıkların her birini tahmin ederek, hayattaki eylemlerimizde ve düşüncelerimizde hangisinin olabileceğine dair varsayımlarda bulunmak sizce de çok yorucu değil midir? Lütfen varsayımda bulunmayın. Çünkü bu yalnızca enerjinizi tüketir ve sizi mutsuz eder.

Elinizden gelenin en iyisini yapmak, her zaman sizi tatmin edecek olan en önemli şeydir. Çünkü elinizden gelenin ötesine ulaşmaya çalışır ve kapasitenizi aşmayı dener, ayrıca kendi kapasitenizin ölçüsünü başkalarınınki ile karşılaştırırsanız, işte o zaman mutsuz hissedersiniz. Çünkü siz, sizsiniz ve elinizden gelenin en iyisini yapmış olmak zaten sizin kapasitenizdir. Sizin sınırınız budur. Bunu zorlamaya çalışmak ancak sizi mutsuz eder. Bundan dolayı elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışmak en iyisidir. Mutluluğun anahtarlarından biri budur.

Kendinizi yargılamayın, sürekli sizi yargılayan iç sesinize kanmayın. Onunla baş etmenin ve daha mutlu olmanın dört yolu işte bunlardır.

Sevgiyle kalın ve dört anlaşmayı unutmayın. :))))

Yorum Yap

Yaratıcı yazılarımıza ve makalelerimize abone olun Size güncellemeleri e-posta ile göndereceğiz.
Yeni yazıları kaçırmamak için abone olun.